بازسازی خانه های کوچک و طراحی داخلی آنها

بازسازی خانه های کوچک

بازسازی خانه های کوچک

بازسازی آپارتمان های کوچک بویژه واحد ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰ متری و … در شهرهایی مانند تهران و کرج رونق زیادی دارد. طراحی داخلی خانه کوچک حتی با هزینه کم میتواند به شکلی صورت پذیرد که فضا بزرگتر و دلبازتر به نظر آید. در این مطلب به مهم ترین اصول بازسازی خانه های کوچک با هزینه کم میپردازیم. در نظر داشته باشید که گروه بازسازی خانه سروچین با در اختیار داشتن باتجربه ترین تیم های طراحی داخلی و اجرایی آماده همکاری با شما کارفرمایان عزیز بازسازی و طراحی داخلی ساختمان میباشد. میتوانید انواع نمونه کارهای بازسازی ساختمان با متراژهای مختلف همراه با ریز هزینه ها را در لینک زیر ببینید و در صورت نیاز با شرکت بازسازی سروچین در تماس باشید.

برآورد هزینه بازسازی خانه، اطلاعات تماس جهت مشاوره بازسازی ساختمان و جدول برندهای پرفروش در پروژه‌های بازسازی

تخمین هزینه بازسازی ساختمان

تخمین هزینه ساخت کابینت

تماس با کارشناسان سروچین

مهندس منصور سیف الهی طرقی ۰۹۱۲۲۰۹۱۹۴۰

مهندس حسن سیف الهی طرقی ۰۹۳۰۲۰۹۱۹۲۰

فهرست مطالب

اصول طراحی داخلی آپارتمان کوچک

با رعایت برخی نکات در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک، در هنگام بازسازی منزل میتوان از فضاهای موجود حداکثر استفاده را نموده و از طرف دیگر تا حد ممکن آپارتمان را بزرگتر و دلبازتر نشان داد. با ما همراه باشید تا با هم پاسخ پرسش “چگونه خانه کوچک را بزرگتر جلوه دهیم ؟” را بررسی کنیم.

نور در فضاهای کوچک

نور در خانه های کوچک نقش بسیار اساسی دارد. چه بهتر که تا جای ممکن از نور طبیعی استفاده کنیم. بنابراین پنجره ها را با پرده های ضخیم و تیره نپوشانید. همچنین وسایل بزرگ و حجیم را جلوی پنجره ها نگذارید تا راه ورود نور مسدود نشود. علاوه بر نور طبیعی بسیار مناسب است که در منازل کوچک ار نورپردازی لایه‌ای استفاده کنید. یعنی به جای استفاده از لوستر های حجیم و بزرگ، از لوستر های مدرن، کوچک و ساده استفاده کرده و در کتر آنها از انواع هالوژن ها، نورهای مخفی، آباژورها و … استفاده کنید.

طراحی نور در بازسازی خانه های کوچک
در طراحی و بازسازی خانه های کوچک استفاده از لوسترها نزدیک به سقف ساده و نورپردازی کمکی با ابزاری مانند آباژور مناسب است. همچنین استفاده از انواع نورهای خطی موجود در بازار (نورانه و …) نیز گزینه های خوبی است.

استفاده از طرح های ساده

هنگام خرید وسایل برای آپارتمان کوچک، سعی کنید از طرح‌های ساده استفاده کنید. طرح‌های شلوغ مانند طرح‌های گلدار با گلهای بزرگ و برجسته و یا طرح‌هایی که در سبک کلاسیک استفاده میشوند، مناسب فضاهای کوچک نیستند. اینگونه طرح‌ها با ایجاد اغتشاش بصری، فضا را شلوغ، شلخته و کوچکتر نشان میدهد.

رعایت تعدل در چیدمان آپارتمان های کوچک

با رعایت اصول تعادل و تکامل در چیدمان می‌توانیم فضا را بزرگتر نشان دهیم. منظور از تعادل این است که اگر یک طرف یک مبل دو نفره قرار دارد، روبه‌روی آن دو عدد مبل یک نفره قرار دهید.

اسفاده از مبل های پایه دار

بهتر است از مبلمانی استفاده کنید که از سطح زمین فاصله داشته باشند. استفاده از مبل هایی با پایه های باریک و بلند بسیار مناسب برای آپارتمان های کوچک است. با این کار وسعت دید بیشتر شده، بنابراین خانه بزرگتر دیده میشود. وهمچنین استفاده از میزهای جلو مبلی شفاف نیز گزینه خوبی است. منظوز این است که سطح روی میز شیشه‌ای باشد و یا سطح زیرین آن پر نباشد.

L sofa
استفاده از مبل ال در طراحی و بازسازی خانه های کوچک

مبلمان مناسب یکی از مهمترین قسمت های بازسازی آپارتمان و خانه‌های کوچک است. پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای خرید مبل از مجموعه ایران تی اس ام را بخوانید.

علاوه بر آن مناسب ترین مبل برای یک خانه کوچک مبلمان ال است. چسبیدن به دیوار و عدم ایجاد فضای غیر قابل استفاده، نداشتن دسته اضافی و باز بودن یک طرف آن از مزایای اینگونه مبل ها است. همچنین میتوانید از پاف به جای مبل تک نفره استفاده کنید.

عدم استفاده زیاد از وسایل دکوری

خانه های کوچک به فضای خالی نیاز دارند تا بزرگتر دیده شوند، بنابراین آنها را شلوغ نکنید. استفاده بیش از اندازه از وسایل تزئینی و دکوری باعث کوچکتر به نظر آمدن خانه میشود.

راهکارهای بلندتر نشان دادن سقف

یکی از روش ها مناسب برای بزرگتر به نظر رسیدن آپارتمان های کوچک در هنگام فرآیند بازسازی آن، طراحی دکوراسیون داخلی به شیوه ای است که سقف خانه بلندتر به نظر برسد. بویژه برای خانه های کوچکی که دارای سقف کوتاه نیز هستند. در ادامه چند روش مناسب که رعایت آنها در هنگام بازسازی خانه های کوچک موجب به بلندتر به نظر آمدن سقف منزل میشود بیان میکنیم.

ایجاد فضاهای عمودی

در بازسازی خانه های کوچک باید تا حد امکان اشکال عمودی ایجاد کرد. این روش شیوه مناسبی برای بلندتر نشان دادن سقف است. برای این کار از قالب دیواری های عمودی و یا تابلوهای عمودی استفاده کنید. استفاده از آینه های عمودی نیز گزینه خوبی است.

نورپردازی

نورپردازی دیوارها و اجرای نور تاکیدی بر روی آنها موجب بلندتر به نظر آمدن سقف میشود. برای این کار میتوان از عنواع عناصر نورپردازی مانند لوستر، دیوارکوب، آباژور و … استفاده کرد.

مبلمان

انتخاب میلمان با چهار چوب ظریف و ساده موجب خلوت تر شدن فضا و بلندتر به نظر آمدن سقف میشود.

پنجره

در صورت امکان در هنگام بازسازی خانه های کوچک پنجره های بلند از سقف تا کف در نظر بگیرید.

ارتفاع درب ها

در هنگام بازسازی خانه های کوچک سعی کنید درب ها بلند نصب کرده و ارتفاع آنها از نزدیک به سقف تا کف باشد. البتع این کار به تعویض چهارچوب نیاز دارد که هزینه نسبتاً زیادی دارد. در صورتی که تصمیم دارید کمتر هزینه کنید از این کار صرفه نظر کنید.

رنگ آمیزی سقف

جهت نقاشی سقف از رنگ های روغنی و براق استفاده کنید. و رنگ آن را روشن تر از دیوار در نظر بگیرید.

پرده

پرده ها را نزدیک به سقف نصب کنید و از پرده های بلند استفاده کنید.

سقف بلند در بازسازی خانه های کوچک
سقف بلند در بازسازی خانه های کوچک
قاب ها

قاب ها را کمی نزدیک به سقف نصب کنید و از قاب های عمودی استفاده کنید.

چند مورد دیگر
 • استفاده از خطوط بلند در طراحی و نقاشی یکی از دیوارها
 • از قفسه ها بلند استفاده کنید
 • کف را بگونه ای بازسازی کنید که توجه افراد بیشتر به آن جلب شود تا سقف
 • از لوازم و اکسسوری ها عمودی و بلند مانند آباژورهای بلند استفاده کنید.

استفاده از وسایل چند منظوره

استفاده از مبلمان هایی با چندین کاربری باعث کمتر کردن وسایل در خانه های کوچک میشود. برای مثال میتوانید از کانتر و یا جزیره آشپزخانه به عنوان میزنهار خوری استفاده کنید و یا هنگام طراحی و بازسازی خانه آن را به گونه‌ای طراحی کنید که برای هرو مناسب باشد. امروزه انواع وسایل چند منظوره با طراحی های بسیار زیبا به بازار عرضه شده است. انواع مبل های تختخواب شو، میزهای دیواری، دکورهایی که به میز کار تبدیل میشوند و به بسیاری وسایل دیگر. کافیست کمی در بازار جستجو کنید. در ادامه به معرفی چند نمونه از اینگونه وسایل میپردازیم.

بازسازی آپارتمان کوچک با وسایل چند کاره
ایده برای بازسازی خانه های کوچک – استفاده از انواع تختخواب هایی که به مبل دو نفره یا میز کار تبدیل میشوند در طراحی داخلی آپارتمان ۵۰ متری بسیار مناسب است.
بازسازی منازل کوچک
مشاهده کنید که چگون این تخت دو نفره به یک میز کار ساده و زیبا طراحی میشود.
وسایل چند منظوره در طراحی خانه های کوچک
تختخواب را طوری طراحی کنید که فضای کافی برای نگهداری وسایل به شما بدهد. مشاهده کنید که چگونه این تابلوی دیواری به یک میز نهارحوری کوچک یا میز کار تبدیل شده است.
وسایل کم جا برای خانه های کوچک
استفاده از انواع دکورهای دیواری که به میزهای کوچک تبدیل میشوند گزینه مناسبی برای طراحی داخلی آپارتمان های کوچک میباشد.

چند نمونه از وسایل چند کاره برای فضاهای کوچک را مشاهده کردید. این روزها ایده های بسیار خلاقانه‌ ای برای اینگونه وسایل وجود دارد. میتوانید در فیلم زیر چند نمونه دیگر را که در بازسازی منازل کوچک کاربرد دارند ببینید.


بازسازی آپارتمان کوچک (مرور نکات مهم)

 • استفاده حداکثری از نور
 • استفاده از فرش های بزرگ
 • استفاده از رنگ های روشن
 • عدم شلوغ سازی محیط
 • عدم استفاده از اکسسوری های زیاد و کوچک
 • عدم استفاده از تنوع رنگس زیاد
 • استفاده از آینه و اکسسوری براق: آینه بزرگ در کنار مبل شما و بالای آن با عمق دادن به فضا، میتواند نشیمن را بزرگتر نشان دهد
 • استفاده از مبلمان جمع و جور و چند منظوره: جهت کاهش فضای اشغالی و استفاده بهینه از محیط
 • استفاده از قفسه های باز برای تقسین بندی فضا: علاوه بر ایجاد محلی برای قرار دادن وسایل، فضا را دلبازتر جلوه میدهد.
 • استفاده از لوسترهای مدرن و نزدیک به سقف
 • استفاده از گیاهان بزرگ: همچین استفاده از سبد آویز کوچک باعث تلطیف فضا میشود.
 • عدم استفاده از کاغذ دیواری های سه بعدی با طرح درشت.

بازسازی خانه های کوچک با هزینه کم

روش هایی برای بازسازی ارزان خانه های کوچک وجود دارد. ما در اینجا چند نکته را بیان کرده که با کمک آن میتوانید آپارتمان های کوچک خود را با هزینه کمتر چیدمان کنید. البته توجه داشته باشید که ما در بخش دیگری قیمت های بازسازی ساختمان را با ذکر چند نمونه پروژه کامل ذکر کرده‌ایم. در صورت تمایل بازسازی ساختمان تهران را بخوانید.

استفاده از نیمکت

اگر در آشپزخانه یا پذیرایی از میز غذاخوری استفاده میکنید، میتوانید دو تا از صندلی ها را با یک نیمکت تعویض کنید. استفاده از نیمکت در سال های اخیر محبوبیت زیادی در طراحی داخلی داشته است این روش علاوه بر داشتن هزینه کمتر باعث ایجاد فضای بیشتر در خانه های کوچک و مدرن تر شدن طراحی میشود.

استفاده از استیکرهای دیواری

اینگونه استیکرها اخیراً کاربرد فراوانی یافته‌اند. این روش یکی از ارزان ترین و تاثیزگذارترین راه ها برای ایجاد تغییر در خانه است.

یک دیوار را رنگ کنید

رنگ کردن تمام دیووار ها کار پرهزینه و پر دردسری است، اما با تغییر یکی از دیوارها به رنگی قوی، میتوانید فضایی فوق العاده ایجاد کنید.

شلف های خلاقانه

اینگونه شلف ها را در طراحی های مختلف میتوانید تهیه کنید. حتی با کمی خلاقیت میتوانید با ارزان ترین روش ها خود آنها را بسازید. میتوانید خرابی و ایرادهای دیوار را پشت انها مخفی کنید.

شلف دیواری با گیاه در طراحی خانه های کوچک
انواع شلف های دیواری که حتی با کمی خلاقیت خودتان نیز میتوانید بسازید، ایده ارزان و زیبا برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک است.

دیوار خاطرات

دیوار ها را با خاطرات خود بپوشانید. استفاده از قابهای ساده که عکس های سفرها و خاطرات شما در آن وجود دارد، ایده ای ارزان و ساده برای بازسازی آپارتمان کوچک است. درست کردن دیوار خاطرات این روز ها طرفداران زیادی دارد.

بازسازی خانه کوچک با دیوار خاطرات
ساخت دیوار خاطرات با انواع روش های خلاقانه شیوه‌ای ارزان برای مخفی کردن ایراد های دیوار است

بازسازی آپارتمان کوچک ۵۰ متری


در این قسمت نکاتی در زمینه بازسازی خانه های کوچک و برخی شیوه ها برای کاهش هزینه های آن را بیان کردیم. خوشحال خواهیم شد اگر در این زمینه پیشنهاد و یا انتقادی دارید، در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

همچنین در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی جهت بازسازی آپارتمان های کوچک را دارید هم اکنون با کارشناسان ما در تماس باشید.

برخی منابع:

nikidesign (خانم مهندس نیکی نیکخواه)

1 دیدگاه برای “بازسازی خانه های کوچک و طراحی داخلی آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *