طراحی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

دکوراسیون خانه ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی خانه ایرانی در کنار طراحی داخلی به سبک مدرن طرفداران زیادی دارد و امروزه بسیاری از ایرانی ها ترجیح میدهند در هنگام بازسازی ساختمان، با تلفیق طراحی داخلی به سبک سنتی ایرانی در کنار عناصر طراحی مدرن منازلی امروزی و خانه های ایرانی ساده و شیک، داشته باشند.. در این آموزش کوتاه مهمترین عناصر دکوراسیون منازل ایرانی ساده را بیان میکنیم که با اجرای آنها میتوانید زیبایی عناصر طراحی داخلی سنتی ایران را به خانه های خود اضافه کنید.

برآورد هزینه بازسازی خانه، اطلاعات تماس جهت مشاوره بازسازی ساختمان و جدول برندهای پرفروش در پروژه‌های بازسازی

تخمین هزینه بازسازی ساختمان

تخمین هزینه ساخت کابینت

تماس سریع با کارشناسان سروچین

۰۹۱۲۲۰۹۱۹۴۰

حتی اگر کسی سبک سنتی ایرانی را برای چیدمان منزل خود انتخاب نکند بسیار بعید است علاقه ای به این چیدمان منزل ایرانی نداشته باشد. حتی اگر آن شخص نیز وارد خانه ای با طراحی داخلی ایرانی شود در نگاه اول حس مثبتی نسبت به آن منزل دارد و آن مکان احساسی بدی را به او منتقل نمیکند. شاید دلیل آن علاوه بر زیبایی و ترکیب رنگ ها متنوع و جذاب، نفوذ آن به عمق وجود ما ایرانی ها باشد. حتی اگر سبک سنتی را برای طراحی داخلی خانه خود ترجیح ندهید، احتمالاً باز هم در آن آرامش دارید.

عناصر سبک سنتی ایرانی

طراحی و دکوراسیون خانه های ایرانی از گذشته تمایل زیادی به سبک های کلاسیک و سنتی البته با استفاده از المان های مخصوص به داشته است. استفاده از فرش های بزرگ با نقش و نگار فراوان، ظروف میناکاری بزرگ و … نشان دهنده این موضوع است. شاید اینگونه عناصر چندان مناسب آپارتمان های کوچک امروزی نباشند. ولی اکنون طراحان داخلی با تلفیق برخی عناصر معماری ایرانی و سبک های مدرن یا مینیمال خانه های گرم، زیبا و دلنشین در آپارتمان های امروزی طراحی میکنند.

سبک سنتی در ایران مربوط به دوره خاصی از تاریخ نیست. میتوانید کوراسیون منزل را با استفاده از عناصر مربوط به دوره شاه یا دوره قاجار و … بکار بگیرید. تمام این موارد را میتوان به نوعی طراحی دکوراسیون سنتی محسوب کرد.

ماهیت طراحی دکوراسیون به سبک سنتی استفاده از رنگ ها گرم است. پس باید با استفاده از رنگ های گرم حس دعوت کنندگی به محیط منتقل شود.

بسیاری از عناصر معماری سنتی ایران از سماوری که گوشه اتاق گذاشته میشد تا پشتی هایی که برای نشیمن گذاشته میشدند نشان دهنده پذیرا بودن محیط بوده و در جهت ایجاد محیطی گرم، راحت و صمیمی در نظر گرفته میشدند.

تقارن و هارمونی پر جنب و جوش در طراحی سنتی منزل اهمیت زیادی دارد. رنگ دیوارها را تا جای ممکن ساده بوده ولی رنگ وسایل پرحرارت و پر جنب و جوش میباشد.

انواع ملیله روی پرده و یا گلدوزی روی کوسن از عناصر سبک سنتی ایرانی است. از اشکال هندسی منظم استفاده نکنید. از عکس های طبیعت استفاده کنید. میتوانید از انواع عتیقه ها در گوشه های منزل استفاده کنید.

رنگ دیوار آشپزخانه میتوانید سبز ملایم باشد. البته دست شما برای انتخاب رنگ های دیگر نیز باز است.

نمونه تصاویر طراحی دکوراسیون خانه به سبک ایرانی


طراحی نشیمن به سبک ایرانی

طراحی اتاق نشیمن به سبک سنتی ایرانی

استفاده از هرکونه متریالی که به گرمی فضا کمک کند میتواند در طراحی خانه به سبک ایرنی موثر باشد. در این منزل کف ساختمان با پارکت پوشیده شده است. کفپوش پارکت باعث گرما بخشیدن و راحتی بیشتر در خانه میشود. همچنین از فرش هایی با طرح سنتی ایرانی استفاده شده است.


خانه سنتی ایرانی

استفاده از کوسن های دستباف و سنتی

استفاده از کوسن ها دستباف و فرش ها دستباف یکی از مظاهر سنتی منازل ایران است. مبل های چوبی ساده و استفاده از تصاویر طبیعی را فراموش نکنید.

شما میتوانید کوسن های بسیار زیبا را در سبک سنتی خودتان درست کنید کافیست آموزش دوخت کوسن را در مجموعه ایران تی اس ام بخوانید.


نور در خانه های ایرانی

نور در خانه های ایرانی

نور طبیعی همیشه یکی از عناصر مهم در دکوراسیون خانه سنتی ایران بوده است. رقص تابش های نور در میان عناصر دکوراتیو باعث روشنی فضا و گرمی بخشیدن به محیط میشود. تا جایی که ممکن است از پرده های ضخیم استفاده نکنید. در صورت امکان پرده را کنار بزنید تا نور طبیعی وارد شود. نور باعث افزایش انرژی مثبت و از بین رفتن انرژی های منفی میشود.


آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو

آجرهای قدیمی و سنتی یه از نشانه های خانه های سنتی ایرانی است. امروزه انواع دیوارپوش ها با طرح آجرهای دکوراتیو و نصب بسیار آسان در بازار موجود است. تزئین یکی از دیوارهای خانه با آجرهای دکوراتیو گزینه ای زیبا برای طراحی خانه ایرانی است.


رنگ قرمز در خانه ایرانی

رنگ های گرم نماد طراحی ایرانی

استفاده ار رنگ های گرم بویژه رنگ قرمز را در چیدمان منزل ایرانی فراموش نکنید. رنگ قرمز ایجاد کننده انرژی است و یادآور روزهای گرم و صمیمی میباشد. البته برای استفاده از رنگ قرمز لازک است کمی جرأت به خرج دهید. زیرا اگر بسیار غالب باشد فضا دچار آشفتگی خواهد شد. اما با استفاده از ترکیب رنگ های مناسب نتیجه کار بینظیر خواهد شد. از رنگ هایی مانند کرم، قهواه ای، طوسی و مشکی در کنار رنگ قرمز استفاده کنید.


گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

طراحی داخلی با انواع گل و گیاه

انواع گل و گیاه عناصر جدایی ناپذیر خانه های ایرانی هستند. میتوانید از انواع گلدان های آپارتمانی جهت زیبایی دکوراسیون داخلی استفاده کنید. گیاهان علاوه بر بخشیدن انرژی های مثبت به فضا باعث تصفیه هوای خانه نیز میشوند. علاوه بر آن وسایل چندان گرانی نیستند. فقط کافیست کمی ذوق و سلیقه به خرج دهید.

انواع گل و گیاه عناصر جدایی ناپذیر خانه های ایرانی هستند. میتوانید از انواع گلدان های آپارتمانی جهت زیبایی دکوراسیون داخلی استفاده کنید. گیاهان علاوه بر بخشیدن انرژی های مثبت به فضا باعث تصفیه هوای خانه نیز میشوند. علاوه بر آن وسایل چندان گرانی نیستند. فقط کافیست کمی ذوق و سلیقه به خرج دهید.


دکوراسیون منزل سنتی

بشقاب های تزئینی و قدیمی

استفاده از چانکی بافتنی حس گرمی بی نظیری به فضا میدهد. علاوه بر آن از انواع المان های سنتی ایرانی استفاده کنید. احتمالاً بسیاری از ما انواع پشقاب های قدیمی را که از بزرگترها به یادگار گرفته ایم را در خانه داریم. هیچ چیز مانند یک کاسه زیبای قدیمی حسی از گذشته را در فضا ایجاد نمیکند.


طراحی دکوراسیون خانه ایرانی تابلو فرش

تزئین دیوار با قالیچه، گلیم، تابلو فرش

فرش ها همیشه یکی از برترین نشانه های هویت فرهنگ ایرانی است. از گذشته برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، در خانه های ایرانی از انواع فرش، قالیچه و گلیم استفاده شده است. اکنون نیز در بسیاری از نقاط جهان نام ایران یادآور فرش های زیبا و نفس میباشد. از انواع قالیچه و گلیم جهت تزئین دیوار ها استفاده کنید. تابلو فرش نیز برای دکوراسیون های به سبک کمی مدرن تر گزینه مناسبی است.


ظروف مینا کاری شده

انواع بشقاب ها، کاسه ها و ظروف میناکاری شده از نمادهای سنتی خانه های ایرانی هستند. اگر تصمیم به طراحی دکوراسیون خانه به سبک ایرانی را دارید از استفاده از آنها غافل نشوید. ظروف سنتی ایرانی علاوه بر نقش تزئینی میتوانند در هنگام مهمانی ها به کاربردهای مختلف داشته باشند.


نقاشی ایرانی در طراحی داخلی

نقاشی های ایرانی

یکی دیگر از نمادهای سنتی در طراحی خانه ایرانی، تابلوهای خاتم کاری شده و میناتور میباشد. این تابلوها میتواند تصاویر مربوط به نبردهای حماسی شاهنامه و یا دیگر تصاویر تاریخ ایران باشد. استفاده از این نقاشی ها جهت زنده کردن فرهنگ ایرانی و یا تاریخ حماسی ایران در خانه شما بسیار مناسب است.


دکوراسیون ایرانی با شمسه ها

دکوراسیون خانه ایرانی با شمسه ها و گره ها

شمسه از قرینه سازی و تقارن یک طرح کوچک روی سطحی گسترده تر ایجاد میشوند. اینگونه طراحی یکی از روش ها های سنتی ساخت انواع وسایل دکوراتیو در ایران است که امروزه طرفداران زیادی جهت تزئین دیوار به سبک سنتی دارد.


پارچه دست دوز در طراحی منزل ایرانی

پارچه های دست دوز ایرانی

پته، ترمه و … انواع پارچه های ایرانی هستند. میتوانید از آنها جهت تزئین دیوار، کف، مبلمان و …. استفاده کنید. حتی میتوانید با آنها کوسن های سنتی و بسیار زیبا بدوزید.


دکوراسیون منزل ایرانی ساده

رقص نور را در خانه ایرانی با وسایلی ساده و ارزان ببینید.

طراحی خانه ایرانی ساده و شیک
طراحی خانه ایرانی ساده و شیک

تصاویر خانه سبز ایرانی با ترکیب رنگ های گرم و زیبا

خانه سنتی ایرانی
خانه سنتی ایرانی
خانه سبز ایرانی 2
خانه سبز ایرانی
خانه رنگی ایرانی
خانه رنگی ایرانی

منازلی که با عناصر سنتی ایرانی طراحی میشوند، گرمی و حس دعوت کنندگی فراوانی در فضای خود دارند. این گرما باعث ایجاد آرامش در فضا شده و انسان از صرف بیشترین زمان خود در آن خسته نمیشود. در این مقاله به برخی از مهمترین عناصر دکوراسیون خانه ایرانی پرداختیم. بسیار خوشحال خواهیم شد که شما عزیزان دیگر عناصر هویت ایرانی را با ما در میان بگذارید. در بخش دیدگاه ها با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *