طراحی دکوراسیون داخلی منزل

انواع سبک ها در معماری داخلی ساختمان

طراحی داخلی بدین معنی است که وسایل خانه را در بخش های مختلف منزل مانند پذیرایی، اتاق ها، آشپزخانه، حمام و … به گونه ای انتخاب کرده و بچینیم که علاوه بر زیبایی و جذابیت از تمامی فضاهای موجود استفاده بهینه را ببریم.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل و آشنایی با روش جدید چیدمان لوازم منزل موجب انتخاب بهتر سبک مورد علاقه شما در هنگام طراحی خانه میگردد. با آشنایی با انواع سبک های طراحی دکوراسیون خانه و آپارتمان میتوانید مزایا و معایب هر کدام را ببینید و بنا به سلیقه خود آنچه دوست دارید را برای منزلتان برگزینید.

طراحی منزل خود را به بهترین ها بسپارید…

تماس با کارشناسان سروچین
۰۹۱۲۲۰۹۱۹۴۰

تیم طراحی دکوراسیون داخلی سروچین

طراحی داخلی چیست؟

ما در تیم طراحی داخلی سروچین معتقدیم که طراحی داخلی چیزی بیشتر از زیبایی شناسی عالی و استفاده بهینه از فضاهاست. هدف ما انعکاس بازتابی از شخصیت و علایق شما در هنگام طراحی داخلی منزل شما عزیزان میباشد. خانه شما باید مکانی باشد که شما و خانواده به آن افتخار میکنید. شما بیشتر اوقات خود را در منزل سپری میکنید پس باید آن را دوست داشته باشید. شرکت طراحی داخلی سروچین با توجه به نیازهای شما از هر گوشه خانه استفاده میکنیم. تیم طراحی ما با تعامل و همکاری مستمر با شما نیازها و علایق شما را به تخصص خود گره میزند و یک طراحی اختصاصی زیبا و کامل مختض شما و خانواده تان ارائه میدهد. اگر تصمیم به بازسازی ساختمان و یا انتقال به خانه ای جدید را دارید، کارشناسان گروه سروچین ایده هایی بسیار زیبا و به روز برای ارئه به شما عزیزان دارند. تیم ما ایده های طراحی داخلی متنوعی برای اتاق نشیمن ، اتاق خواب و آشپزخانه، پذیرایی و سایر فضاهای منزل شما ارائه می دهد.

نمونه کار طراحی دکوراسیون داخلی
نمونه کار طراحی دکوراسیون داخلی

در این آموزش کوتاه تلاش میکنیم مهمترین سوالات شما را در زمینه طراحی داخلی خانه پاسخ داده و شما عزیزان را با جدیدترین و مجبوبترین روش های طراحی داخلی و سبک های معماری ایران و جهان آشنا کنیم.

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

مهمترین مراحل طراحی دکوراسیون منزل در تیم طراحی سروچین به شرح زیر است:

۱- مصاحبه با مشتری

تیم طراحی ما در طی یک قرار ملاقات حضوری با شما عزیزان جلسه ای را برگزار کرده و نیازها و علایق شما را میشنود. در طی این جلسه با ارائه چند نمونه کار طراحی دکوراسیون در سبک های مختلف شما را با محبوبترین سبک های طراحی منزل ایران و جهان آشنا میکنیم.

گروه مهندسین سروچین

۲- برداشت پلان موجود (As Built)

در این مرحله و پس از توافقات صورت گرفته در مرحله قبل تیم ظراحی ما نسبت به برداشت نقشه اولیه طبق فضای موجود اقدام مینماید. نقشه معماری ساختمان عیناً مطابق شرایط موجود و با جزئیات و دقت زیادی برآورد میشود. با استفاده از متر لیزری و سایر ابزار مورد نیاز، اندازه دقیق سالن ها، ستون ها، دیوارها، پنجره ها، شوفاژها و تمام جزئیات دیگر برآورد میشود.

نقشه از بیلت
نمونه نقشه از بیلت پیش از شروع طراحی داخلی منزل

۳- چیدمان لوازم منزل

در این مرحله با توجه با سبک معماری توافق شده با مشتری و نیاز ایشان وسایل منزل با نرم افزارهای ویژه به صورت ۳D چیدمان میشوند. رنگ دیوارها و ستون ها مشخص میشود. تغیر رنگ ها و چیدمان توسط تیم طراحی ما و با تعامل دوطرفه تا دریافت رضایت نهایی مشتری ادامه میابد. در تمامی مراحل تمام استانداردهای طراحی ساختمان از جمله اصول فنگ شویی رعایت میشود. در تمامی محیط خانه طراحی به گونه ای صورت میپذیرد که حداکثر انرژی مثبت در فضاها جریان داشته باشد. در طراحی آشپزخانه مثلث کار در آشپزخانه به بهترین شکل اجرا میشود. فاصله مناسب لوازم در طراحی اتاق خواب ها و پذیرایی و … رعایت میشود. همچنین در صورت نیاز مشاوره لازم جهت خرید وسایل جدید با توجه به نیاز، سلیقه و سبک معماری نهایی شده، ارائه میشود. در صورتی که نیاز به تغییر پلان ساختمان داشته باشیم جهت مشاوره لازم و برآورد هزینه ها به تیم بازسازی ساختمان سروچین مراجعه میشود.

طراحی 3D دکوراسیون داخلی
چندین نمونه طراحی ۳D تا دریافت رضایت کارفرما و توافق نهایی ارائه میشود.

پیشنهاد مطالعه: بازسازی ساختمان را بخوانید و با مراحل بازسازی آپارتمان، هزینه ها و صفر تا صد چند نمونه کار بازسازی آشنا شوید.

۴- نورپردازی داخلی منزل

یکی از موارد بسیار مهم در زیبایی شناسی محیط اجرای درست نورپردازی با رنگ و شدت مناسب است. نورپردازی صحیح باعث جلوه دار شدن طراحی صورت گرفته میشود. با توجه به کاربری هر قسمت خانه میزان نور مورد نیاز و رنگ و درجه کلوین آن مشخص میگردد. لوسترها و چراغ های تزئینی دیواری و آباژورها با توجه به این موارد تجهیز میشوند. گاهی برای تابلوها های خاص و یا مجسمه ها و … هالوژن ها و چراغ های مخصوص به آنها نیاز است که تمام این موارد به مشتری ارائه میشود. در تمامی مراحل در صورت نیاز به کابل کشی و سیم کشی برق تیم بازسازی ساختمان سروچین وارد کار میشود.

چند نمونه دکوراسیون داخلی منزل

در تصاویر زیر میتوانید نمونه ها طراحی خانه در بخش ها مختلف مانند طراحی سالن پذیرایی، طراحی اتاق خواب، طراحی آشپزخانه و … را مشاهده کرده و با ایده های برای طراحی داخلی منزل آشنا شوید.

سبک های دکوراسیون داخلی

مهمترین سبک های معماری داخلی ساختمان که در ایران نیز به محبوبیت مناسبی رسیده اند به قرار زیر است:

 • سبک مدرن
 • سبک کلاسیک
 • سبک اسکاندیناوی
 • سبک روستیک
 • سبک انتقالی
 • سبک شبی شیک
 • سبک شرق دور
 • سبک مینیمال
 • سبک بوهمی
 • سبک مراکشی
 • سبک صنعتی

سبک مدرن و کلاسیک طرفدارن بیشتری در میان مردم ایران دارد. اما نباید از گسترش روز افزون محبوبیت طراحی مینیمال در میان مردم غافل شد. سبک زیبای مینیمال در واقع طراحی مدرن با المان های ساده تر میباشد. سبکی مناسب برای آپارتمان های کوچک امروزی. به یاد داشته باشید که ما برترین طراحان دکوراسیون داخلی را با رزومه قوی در ایران برگزیده ایم. در صورت تمایل با کارشناسان ما تماس بگیرید. ما شما را در رسیدن به زیبایی مورد انتظارتان یاری میکنیم.

مهمترین سبک های معماری داخلی

سبک مدرن

سبک مدرن در معماری داخلی
سبک مدرن در معماری داخلی

مهمترین ویژگی سبک مدرن در طراحی داخلی ساختمان دوری از تجملات و تزئین زیاد و استفاده از خطوط ساده است. به همین علت اجرای معماری مدرن در ساختمان هزینه بالایی ندارد. این یکی از دلایل افزایش روزافرون محبوبیت سبک مدرن در دکوراسیون داخلی میباشد. سبک مدرن از خطوط ساده و بی پیرایه استفاده میکند تاکید سبک مدرن بر روی عملکرد گرایی میباشد. در این سبک معمولاً خانه ها با خطوط صاف و ساده بوده و فلز، شیشه و فولاد بسیار به چشم میاید.

مهمترین ویژگی های سبک مدرن عبارتند از:

 • الگوهای هندسی
 • عدم تقارن
 • تزئینات کم
 • رنگ های روشن
 • خطوط صاف

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک
سبک کلاسیک در معماری داخلی

یه از مهمترین ویژگی های سبک کلاسیک استفاده از منبع نور قوی در مرکز فضا سالن میباشد. استفاده از شومینه کنار سالن جز ملزومات اجتناب ناپذیر سبک کلاسیک میباشد. شومینه نقطه مرکزی اتاق نشیمن محسوب میشود. گاهی این شومینه با استفاده از یک آینه بالای آن تزئین میشود. این نکته به ایجاد تقارن در فضای اتاق کمک میکند. استفاده از رنگ های کرم، طلایی و خاکستری در این سبک کلاسیک به چشم میاید. گچ بری های زیبا در فضاهای ایجاد شده با این سبک وجود دارد. بهتر است تقارن و نظم در چیدمان رعایت شود.

از ترکیب سبک مدرن و سبک کلاسیک، سبک جدیدی با عنوان نئوکلاسیک ایجاد میشود. در صورت تمایل میتوانید با مراجعه به مقاله سبک نئوکلاسیک با ویژگی های آن آشنا شوید.

سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی
سبک اسکاندیناوی در طراحی ساختمان

هدف طراح سبک اسکاندیناوی ادای احترام به سادگی در زندگی میباشد. این نوع طراحی در شمال اروپا زیاد دیده میشود. علی رغم سادگی سبک اسکاندیناوی، هنر و زیبایی پنهان شده در آن توسط ببیننده دریافت میشود.استفاده از خطوط ساده و در عین حال زیبا مبلمان و اثاثیه سبک اسکاندیناوی بسیار دیده میشود.

از دیگرو ویژگی های سبک اسکاندیناوی استفاده از رنگ های سفید و ترکیب عناصری چون چوب، پلاستیک، کف آلومینیوم، استیل و تخته های لعاب دار است. نور زیاد ولی طبیعی، استفاده از اثاثیه کمتر ولی کاربردی هم از مشخصه های این سبک است.

برخی ویژگی های سبک اسکاندیناوی

 • فضاهای روشن و استفاده از نور طبیعی
 • کف پوش چوبی
 • پتوهای گره دار و خزه دار
 • صندلی های پلاستیکی
 • ساده و بدون زرق و برق
 • استفاده از رنگ های سفید و رنگ های ملایم

سبک روستیک

سبک روستیک
سبک روستیک در طراحی داخلی

سبک روستیک یا همان سبک روستایی از عناصر خام و ناتمام استفاده میکند. چوب و سنگ در این نوع طراحی کاربرد زیادی دارند. در سبک روستایی از عناصر آماده طبیعت که به گرمی فضا میافزاید استفاده میشود. در این سبک طراحی از فرش های بافته شده از الیاف طبیعی مانند فرش های کرکی، پشمی، گبه و گلیم استفاده میشود. در سبک روستیک عناصر چون کاشی های سفالین و قفسه ها و میزهای ساخته شده از جنس چوب در آشپزخانه وجود دارد.

امروزه بسیاری از طراحان سبک رستیک را با مبلمان و عناصر مدرن ترکیب میکنند.

برخی ویژگی های سبک روستیک

 • استفاده از رنگ های خنثی و رنگ های گرم
 • استفاده از پارچه های دستباف
 • مبلمان چرمی
 • کفپوش چوبی
 • استفاده از چوب، سنگ چرم و الیاف
 • عناصر خام و مواد طبیعی

سبک انتقالی

سبک انتقالی
سبک انتقالی در طراحی داخلی

به بیان Charlotte Moss یکی از مشهورترین طراحان داخلی:

There are two things that make a room timeless: a sense of history and a piece of the future.

دو چیز وجود دارد که یک فضا را نامتناهی میکند: حسی از گذشته و تکه ای از آینده

شاید پرکاربردترین سبک در طراحی منزل، سبک انتقالی باشد. سبک انتقالی در واقع تلفیقی معماری مدرن و سنتی میباشد. بسیاری از منازلی که مشاهده مییکنیم، ناخواسته از معماری به سبک انتقالی بهر گرفته اند. طراحی سبک انتقالی همانند سبک های معاصر دارای اشکال، خطوط و معماری ساده میباشد. در این نوع معماری تلاش میشود بین سنت و مدرنیته تعادل برقرار شود. در طراحی انتقالی ممکن است شما عناصری با فلز و شیشه مشاهده کنید که با وسایل چوبی و مخمل های خواب دار ترکیب شده اند. فضا به گونه ای طراحی میشود که همزمان با حفظ گرمی و جذابیت، شیک و براق به نظر برسد.

برخی ویژگی های سبک انتقالی

ترکیب عناصر سبک مدرن و کلاسیک

فضایی متعادل و آرام

پالت های رنگی خنثی

چیدمان صمیمی و هماهنگ

مبلمان دارای خطوط ساده و بدون انحنا

سبک شبی شیک

سبک شبی شیک
سبک شبی شیک در طراحی داخلی

اسمی عجیب همراه با طراحی عجیب! شبی شیک (shabby chic) واژه ای لاتین به معنی ژنده پوش شیک میباشد. معماری شبی شیک تا حدی زنانه، نرم و لطیف است. استفاده از چراغ های دیواری و آویزهای تزئیناتی در این نوع معماری مرسوم است. عناصر شلوغ و مبل های پریشان در شبی شیک دیده میشود.

برخی ویژگی های سبک شبی شیک

 • رنگ های روشن مانند سفید، کرم، زرد کم رنگ، صورتی، آبی روشن و سبز روشن
 • دکوری زنانه و صمیمی
 • پارچه های گلدار و توری
 • لوازمی با رنگ روشن
 • وسایل قدیمی

سبک شرق دور

سبک شرق دور
سبک شرق دور در طراحی داخلی

همانطور که از نام آن پیداست سبک شرق دور برگرفته از معماری سنتی کشورهای شرق آسیا میباشد. هدف در معماری شرق دور ایجاد محیطی آرام، دوستانه و گرم است. در این نوع معماری تلاش میشود اصول فنگ شویی رعایت شود، که باعث کاهش استرس در فضای سالن میگردد. در سبک شرق دور البته از نوعی که بیشتر در کشور ژاپن مشاهده میشود، در سطوح عناصر تزئینی دیده نمیشود و یا در حداقل مقدار مشاهده میگردد. اتاق ها با پارتیشن های نازک از هم جدا میشوند. طیف رنگ ها عمدتا خنثی و طبیعی است: سایه های روشن چوب ، شن ، سیاه و سفید ، سبز طبیعی.

برخی ویژگی های سبک شبی شیک

 • تمرکز بر آرامش
 • استفاده از نور طبیعی
 • دور از تجملات
 • طرح های دایره ای
 • الهام از طبیعیت
 • میز و صندلی های کوتاه

سبک مینیمال

سبک مینیمال در طراحی ساختمان
سبک مینیمال در طراحی ساختمان

محبوبیت سبک مینیمال یا مینیمالیسم در معماری ساختمان در ایران و طراحی دکوراسیون داخلی رو به افزایش است. یک طراح مینیمال در واقع مفاهیم سبک مدرن را به شکلی ساده تر اجرا میکند. مسلماً در یک معماری مینیمال خبری از اکسسوری ها و تزئینات پرزرق و برق نیست. دیوارها ساده و با رنگ های روشن طراحی میشوند. برای استفاده بهتر از نور خورشید، پنجره های بزرگ تعبیه میشود. تلاش میشود خلوتی فضا حفظ شود تا فضای بازتری داشته باشیم.

برخی ویژگی های سبک مینیمال

 • مفاهیم سبک مدرن ولی ساده تر
 • پالت رنگی خنثی
 • حذف جزئیات
 • فضایی سبک و خالی
 • لوازم مختصر و ساده

سبک بوهمی

سبک بوهمی
سبک بوهمی در معماری داخلی

در طراحی بوهمی اصولاً تفکر آزادانه وجود دارد. میتوانید شرایط را تا حد زیادی آنگونه که دوست دارید پیش ببرید. ممکن است یک لوستر بسیار پر زرق و برق مشاهده کنید کع بالای یک فرش بسیار معمولی یا قدیمی قرار دارد. رنگ ها و طرح ها را بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید. از ترکیب الگوها هراسی نداشته باشید. از خلاقیت خود بهره بگیرید. از نورپردازی با تم گرم استفاده کنید.

البته اصولاً در سبک بوهمین فضا باید گرم و مهربان باشد. بهتر است از نورپردازی با تم گرم استفاده شود.

برخی ویژگی های سبک بوهمی

 • رنگ های گرم
 • به دور از قاعده و قرارداد
 • عناصر دستباف
 • استفاده از گیاهان
 • کوسن های رنگارنگ
 • الگوهای عشایری و قومی

سبک مراکشی

سبک مراکشی در بازسازی ساختمان
سبک مراکشی در طراحی بازسازی ساختمان

سبک مراکشی یک معماری پرزرق و برق بر اساس معماری عربی است. معمولاً از دیوارپوش ها و کفپوش های رنگارنگ برای تزئین استفاده میشود. این سبک تجملاتی نشان دهنده غنای مالی و معنوی میباشد. در این نوع معماری معمولاً از رنگ های مختلف و شاد در کنار یکدیگر استفاده میشود. البته رنگ پس زمینه معمولاً سفید، آبی، فیروزه ای و طلایی است. سایر رنگ ها در وسیله ها و اثاثیه استفاده میشود. انواع قوس ها و آرک ها مراکشی (Moorish arches) در این معماری وجود دارد. شاید مهمترین تفاوت آن با سایر سبک های عربی، استفاده از کاشی های خاص مراکشی باشد.

برخی ویژگی های سبک مراکشی

 • فریم های گنبدی و طاق های بلند
 • کوسن های بزرگ
 • حکاکی و نقوش مشبک
 • فرش و گلیم
 • فانوس های فلزی
 • کاشی های پر نقش
 • پارچه های ابریشمی و مخمل رنگارنگ

سبک صنعتی

سبک صنعتی در معماری داخلی ساختمان
سبک صنعتی در معماری داخلی ساختمان

سبک صنعتی همانطور که نام آن بیان میکند، الهام گرفته از فضاهای صنعتی و انبارها میباشد. در این نوع طراحی دکوراسیون داخلی تلاش میشود با استفاده از گرما و صمیمیت عناصر قدیمی در کنار عناصر شیکِ مدرن، جلوه ای خاص و منحصر به فرد در محیط خانه ایجاد شود. معمولاً در معماری صنعتی مصالح ساختمانی بدون هیچ پوششی در فضای داخلی منزل در معرض دید میباشد. این سبک برای خانه ها و آپارتمان های دارای سقف بلند و فضاهای اداری و تجاری مناسب است. رنگ های خنثی و طبیعی در معماری داخلی به سبک صنعتی بیشترین کاربرد را دارند و معمولاً از رنگ های سفید و روشن استفاده نمیشود.

برخی ویژگی های سبک صنعتی

 • استفاده از متریال های ساختمانی مثل بتون و سیمان
 • میزهای چوبی و فلزی
 • استفاده از عناصری چون چوب، فلز و آجر
 • حس ناتمام بودن
 • طیف رنگ های مسی، نارنجی، قهوه ای و بژ

در این مقاله تلاش کردیم درباره انواع سبک معماری داخلی در طراحی دکوراسیون منزل صحبت کرده و مهمترین آنها را بیان کنیم. اگر تصمیم به بازسازی خانه و یا طراحی داخلی منزل خود را دارید، با کارشناسان ما در تماس باشید. ما در تمامی مراحل طراحی دکوراسیون و بازسازی منزل در کنار شما هستیم.

منابع:

rocheledecorating.com.au

آموزش های مرتبط با طراحی دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *