آموزش نصب برچسب کابینت – مزایا و معایب

نصب برچسب کابینت

نصب برچسب کابینت روشی ارزان برای بازسازی آشپزخانه

نصب برچسب کابینت (روکش کابینت) راه حلی با قیمت مناسب جهت نوسازی کابینت هاست. همانطور که میدانید امروزه قیمت انواع کابینت بسیار گران شده است. هزینه نصب انواع کابینت ام دی اف، هایگلاس، ممبران و غیره گاهی تا صد میلیون تومان و حتی بیشتر از آن میرسد. اگر میخواهید با انواع کابینت و قیمت آنها آشنا شوید پیشنهاد میکنیم کابینت سازی در تهران را بخوانید.

به هرحال گاهی راه حل بسیار ارزان تری وجود دارد. اگر بدنه کابینت شما سالم است میتوانید با کمی تعمیر و نصب برچسب کابینت طرح آنها را نو و زیبا کنید. در این آموزش ابتدا به نحوه نصب برچسب کابینت میپردازیم، سپس انواع آن را معرفی کرده و تلاش میکنیم لیستی لیستی از قیمت ها ارائه دهیم. برچسب کابینت را میتوان بر روی قسمت مختلف آن مانند درب ها، بدنه، صفحه و یا اپن آشپزخانه چسباند.

برچسب کابینت اپن آشپزخانه
در بسیاری از مواد اپن آشپزخانه ها مات میباشد. به همین دلیل لکه های چربی و کثیفی به سرعت روی آنها نشسته و خود را نشان میدهد. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، اپن این آشپزخانه با برچسب هایگلاس روکش شده است. جنس رویه این برچسب PVC میباشد. در برابر حرارت مقاوم بوده و ضد آب است. از این رو علاوه بر زیبایی که دارد شستشوی آن بسیار راحت است.

انتخاب برچسب کابینت مناسب

با توجه به رنگ دکوراسیون داخلی و سلیقه خود میتوانید انواع برچسب های موجود در بازار را انتخاب کنید. فقط نکته که باید حتماً در نظر داشته باشید این است که اگر درب های کابینت زیرسازی درستی ندارند برچسب های هایگلاس یا طرح چوب با رنگ روشن انتخاب نکنید. منظور از زیرسازی نامناسب این است که درها پیش از حد خراب شده و پس و بلندی و یا خوردگی زیاد دارند. استفاده از طرح های روشن باعث میشود که بعد از چسباندن برچسب ها نیز برجستگی ها نمایان شده و ظاهر مناسبی ایجاد نکند. برچسب های طرح چوب با رنگ تیره‌تر برای اینگونه کابینت ها مناسبتر است.

برچسب کابینت سفید
استفاده از برچسب کابینت با روشن باعث میشود آشپزخانه های کوچک، بزرگتر و دلبارتر به نظر آیند.

انواع برچسب کابینت

انواع برچسب ها هایگلاس، طرح چوب، براق، طرح سنگ، سفید یا رنگی و برچسب های با طرح برجسته در بازار وجود دارد. بنا بر سلیقه خود میتوانید مدل های گوناگون را انتخاب کنید. اما کیفیت این برچسب ها متفاوت است. در ادامه به برخی از تفاوت های کیفی آنها اشاره میکنیم تا بتوانید بهترین برچسب کابینت را انتخاب کرده و تا مدتها از آن استفاده کنید.

ضخامت برچسب

ضخامت برچسب کابینتی PVC با کیفیت مناسب چیزی مابین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میکرون میباشد. دقت کنید برچسب هایی با ضخامتی در حدود ۳۰ میکرون در بازار وجود دارد. اینگونه برچسب ها اصطلاحاً آرکو یا توکابینتی میباشند و برای نمای کابینت مناسب نیست. ضخامت برچسب برای نمای زیباتر و مخفی کردن پشت کار بسیار اهمیت دارد.

روکش کابینت ام دی اف
استفاده از برچسب هایی با ضخامت کافی باعث میشود خرابی های درب کابینت زیر آن پنهان شوند.

جنس برچسب

برچسب های کابینتی باید کاملاً از جنس PVC باشند. کاهی برچسب ها از ترکیب کاغد و PVC تولید میشوند که مناسب نیست.

مزایای برچسب های PVC
 • بالا رفتن قابلیت شستشو (حتی با تینر)
 • جلوگیری از رنگ پریدگی در طول زمان
 • نزدیک بود طرح ظاهری آن به ورق ام دی اف

مراحل چسباندن برچسب

قبل از شروع آموزش نصب برچسب کابینت، بد نیست بدانید که نصاب های کاغد دیواری برچسب کابینت را نیز براحتی برای شما نصب میکنند. ولی روال کار چندان پیچیده نمیباشد و خود شما نیز میتوانید با کمی دقت و حوصله این کار را انجام داده و در هزینه ها سرفه‌جویی کنید.

مراحل زیر را دنبال کنید. همچنین فیلم آموزشی که در پایان آمده را با دقت نگاه کنید تا با روال کار بهتر آشنا شوید

مرحله ۱: آشپزخانه را تخلیه کنید

کلیه کابینت ها و لوازم روی آنها را تخلیه کرده و به محل دیگری منتقل کنید.

مرحله ۲: درب های کابینت را با کنید.

در هنگام باز کردن دقت کنید لولاها و دستگیره ها آسیب نبیند. در صورتی که هر کدام از لولاها ایراد دارد، بهترین فرصت است که آن را تعمیر یا تعویض کنید. دقت کنید هیچکدام از پیچ ها و لولاها از قلم نیافتده و همه باز شوند. شاید در هنگام باز کردن متوجه شوید که کابینتها پستی و بلندی زیادی دارند. به هر حال ناامید نشوید. برچسب ها هنوز هم میتوانند موثر باشند. (دقت کنید که برای کابینتها خراب برچسب های ضخیم با رنگ تیره مناسب تر است.)

نصب برچسب کابینت 1
درب های کابینت را باز کنید.

مرحله ۳: کابینت ها را تمیز کنید.

این مرحله بسیار مهم میباشد. وقت بگذارید و با دقت کافی هر دو طرف کابینت را تمیز کنید. کلیه لکه های چربی را پاک کنید.

نصب برچسب کابینت 2
هر دو طرف درب های کابینت را تمیز کنید.

مرحله ۴: سطوح را سمباده بزنید.

با استفاده از سمباده سطوح را صاف کنید. دقت کنید هر چه سطوح صافتر باشند، نتیجه کار یکدست تر و زیباتر است.

نصب برچسب کابینت 4
سطوح را سمباده بزنید.

مرحله ۵: گرد و خاک را پاک کنید.

با استفاده از پارچه مرطوب گرد و خاک را پاک کنید. سپس با پارچه سطح را خشک کنید.

مرحله ۶: برچسب ها برش بزنید.

درب کابینت را روی سطح صاف قرار داده و برچسب را روی آن بگذارید. سپس با قیچی مناسب چهار طرف آن را برش بزنید. در حدود ۲ تا ۳ سانتی متر اضافه برش دهید تا بتوانید لبه کار را برگردانید. دقت کنید که اگر لبه ها ناهموار است ناچارید برای آنها تکه ها اضافه ببرید. (مانند ویدئو آموزشی)

نصب برچسب کابینت 3
با قیچی مناسب برچسب ها را برش بزنید.

مرحله ۷: برچسب ها را بچسبانید.

روکش برچسب را کم کم جدا کنید. لبه برچسب را بر روی یک طرف درب قرار دهید و بادقت و به آرامی بچسبانید. یک کاردک پلاستیکی به شما کمک میکند که آنها را صاف چسبانده و حباب های هوا را خراج کنید. مراحل را در ویدئو آموزش ببینید.

مراحل نصب برچسب کابینت
قسمتی از محافظ چسب را جدا کنید. لبه برچسب را بر روی یک طرف درب قرار دهید. به آرامی و با دقت ادامه روکش را جدا کنید و برچسب را بچسبانید. همزمان با یک ابزار مناسب حباب ها را خارج کنید.

مرحله ۸: اضافات را ببرید.

بعد از برگرداندن لبه ها اضافه های آن را برش دهید. انواع کاتر و کاترهای قلمی برای این کار مناسب است.

مرحله ۹: بدنه کابینت

مانند فیلم برچسب ها را اندازه بزنید و بر روی قسمتهای بیرونی بدنه کابینت قرار دهید.

مرحله ۱۰: لولا ها و اتصالات را وصل کند.

تمامی پیچ ها و دستگیره ها را مجدداً در محل خود نصب کنید. با استفاده از دریل برچسب ها را در محل سوراخ پیچ ها سوراخ کنید. این کار را توسط یک میخ داغ نیز میتوانید انجام دهید. دقت کنید که میخ را از قسمت پشتی درب وارد سوراخ کنید.

فیلم آموزشی نحوه نصب برچسب کابینت:


منبع ویدئو: Interior Design Box

چسباندن برچسب کابینت روی کابینت های ناصاف

بسیاری اوقات درب های کابینهایی که تصمصم داریم روی آن را روکش کنیم صاف نیست. ممکن از کابینت دارای طراحی های گوناگون باشد. نصب برچسب روی این کابینت ها کمی دشوار میباشد. زیرا حباب های هوا به راحتی زیر برچسب کابینت جمع میشوند. استفاده از سشوار یکی از روش های مناسب برای نصب برچسب کابینت روی آنهاست. همچنین برای خارج کردن حباب های هوا میتوانید بوسیله سوزن سوراخ بسیار ریزی ایجاد کرده و آنها را خارج کنید. مراحل را در فیلم زیر ببینید.

منبع ویدئو: Daily With The Dunns

نکاتی برای طول عمر بیشتر برچسب های کابینت

به یاد داشته باشید که برچسب خریداری شده هرچقدر هم که با کیفیت باشد باز هم مقاومت آن از بدنه کابینت کمتر است. با رعایت چند نکته زیر میتوانید طول عمر آن را افزایش دهید.

 • از گذاشتن جسم خیلی داغ بر روی برچسب خودداری کنید.
 • از کشیدن جسم تیز بر روی برچسب خودداری کنید.
 • از نصب برچسب جدید بر روی برچسب قبلی خودداری کنید
 • برچسب های رنگی را با مواد شوینده قوی مثل وایتکس تمیز نکنید

مزایا و معایب برچسب کابینت:

مزایا

 • قیمت مناسب
 • طرح های متنوع و فراوان
 • سرعت نصب بالا و عدم نیاز به نیروی متخصص در هنگام نصب
 • قابلیت شستشو

معایب

 • مقاومت پایین تر در مقایسه با کابینت
 • اگر هنگام نصب دقت کافی صورت نگیرد، ایجاد حباب های هوا زیر برچسب ظاهری بد و نه چندان زیبا ایجاد می‌کند.

قیمت برچسب کابینت

همانطور که بیان شد قیمت برچسب کابینت با توجه به ضخامت و کیفیت آن بسیار متفاوت میباشد. با این حال ما در بخش زیر قیمت چند مدل برچسب های پرفروش را ذکر کرده ایم. در صورت تمایل نگاهی به آن بیاندازید.

2 دیدگاه برای “آموزش نصب برچسب کابینت – مزایا و معایب

 1. مجتبی غلامیان گفته:

  ممنون واقعا خیلی اطلاعات خوب و جامع بهمراه فیلم آموزش دادید . فقط چرا آدرس و یا شماره تلفن ثبت نمی کنید من دوست دارم از نزدیک این محصول را با تنوع بیشتر ببینم تا بتوانم مستقیم از تجربیات کارشناسان شما در خصوص انتخاب رنگ و ضخامت استفاده کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *