پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک

پارکت لیمنت بهتر است یا سرامیک

تفاوت پارکت لمینت و سرامیک – براحتی انتخاب کنید

لمینت بهتر است یا سرامیک؟ این سوال برای بسیاری از افرادی که تصمیم به بازسازی سازی خانه گرفته‌اند پیش آمده است. همانطور که می‌دانید در ایران کفپوش های مختلفی برای کف خانه استفاده میشود. برخی از آنها عبارتند از: سنگ، سرامیک، پارکت، لمینت، موکت و … اما پارکت مصنوعی یا همان لمینت و سنگ مصنوعی یا همان سرامیک محبوبیت بیشتری دارند. در این مطلب ابتدا دلایل محبوبیت لمینت و سرامیک را در میان متریال های ساخت کفپوش ساختمان بیان میکنیم. سپس به مقایسه این دو و تفاوت قیمت لمینت و سرامیک می‌پردازیم. در نهایت بسیار خلاصه مواردی را درباره سایر کفپوش های ساختمانی بیان می‌کنیم. به یاد داشته باشید که لمینت و سرامیک پرکاربردترین متریال هایی هستند که در پروژه های بازسازی کف ساختمان در ایران استفاده می‌شوند.

قبل از شروع به مقایسه لمینت و سرامیک به اطلاع میرسانیم در صورتی که تصمیم به بازسازی ساختمان شامل خانه، مغازه، دفتر اداری، رستوران و … غیره را دارید، گروه سروچین آمادگی خود را جهت اجرای پروژه بازسازی با بهترین کیفیت طراحی و اجرا و قیمت مناسب اعلام می‌کند.

برآورد هزینه بازسازی خانه، اطلاعات تماس جهت مشاوره بازسازی ساختمان و جدول برندهای پرفروش در پروژه‌های بازسازی

تخمین هزینه بازسازی ساختمان

تخمین هزینه ساخت کابینت

تماس با کارشناسان سروچین

مهندس منصور سیف الهی طرقی ۰۹۱۲۲۰۹۱۹۴۰

مهندس حسن سیف الهی طرقی ۰۹۳۰۲۰۹۱۹۲۰

پارکت لمینت چیست؟

لمینت بر خلاف پارکت که از چوب طبیعی ساخته میشود، به طور مصنوعی تولید میشود. انواع تخته فیبر در لایه های مختلف و پس از طی فرآیند لایه سازی لمینت را تشکیل میدهند. لمینت معمولا شامل تخته سه لا (ام دی اف) و خرده های چوب می‌باشد. در نهایت لایه ای با طرح چوب طبیعی روی لمینت اجرا می‌شود. قیمت آن بستگی به کیفیت ساخت و ابعاد دارد.

لمینت تنوع و ضخامت
لمینت ها با ضخامت های گوناگون و در نقش ها و طرح های بسیار متنوع تولید میشوند.

سرامیک چیست؟

سرامیک برخلاف سنگ که کاملاً طبیعی میباشد، نوع مصنوعی شده آن است. شاید قدمت انواع سرامیک (همان سفال یا گل پخته) به هزارن سال برسد. در واقع عناصر موجود در خاک شامل خاک رس، سیلیس و … با هم ترکیب شده در کوره پخته شده و لعاب کاری میشوند. سرامیک ها معمولاً با توجه به کیفیت، درجه سختی و ابعاد آن قیمت گذاری می‌شوند.

انواع سرامیک کف
سرامیک در اندازه ها و ابعاد بسیار متنوع تولید می‌شوند. حتی انواع سرامیک طرح چوب و طرح پارکت در بازار موجود است. سرامیک ها در اشکال گوناگون شامل سرامیک کف سرویس بهداشتی و حمام، سرامیک کف آشپرخانه، سرامیک کف پذیزایی و … ارائه می‌شود.

علت محبوبیت لمینت و سرامیک

تنوع زیاد

لمینت و سرامیک هر دو تنوع زیادی از لحاظ طرح و ابعاد دارند. لذا گزینه های زیادی برای انتخاب مابین این دو وجود دارد.

قیمت مناسب

هم لمینت و هم سرامیک تقریباً با قیمت های مناسب و البته متنوع ارائه می‌شوند. همچنین با کمی اغماض قیمت های این دو تا حد زیادی نزدیک به هم هستند. برای به طور میانگین قیمت های در نظر گرفته شده برای هر دو در برآورد ها در حدود متری ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد ( سرامیک ۸۰*۸۰ سانتی متر در نظر گرفته شده و قیمت مربوط به زمستان ۹۹ است).

اجرای آسان

نصب لمینت و سرامیک چندان پیچیده نبوده و اجرای تقریباً آسانی دارند. البته اجرای لمینت بسیار آسان تر از سرامیک می‌باشد. ولی به طور کلی سرامیک هم اجرای سختی ندارد. برای مثال نیازی نیست مانند سنگ شروع به کندن کف ساختمان کنیم. بلکه میتوان آن را با استفاده از چسب روی کف قبلی اجرا کرد.

شاید تا اینجای مقاله برخی تفاوت ها میان لمینت و سرامیک را دانسته باید. برای مثال اجرای لمینت راحت تر است ولی سرامیک لوکس تر است. بهتر است کمی دقیق تر و جزئی تر به تفاوتهای این دو متریال کف بپردازیم تا بدانیم با توجه به نیاز ما کدام بهتر است؟ لمینت یا سرامیک

لمینت بهتر است یا سرامیک

تنوع در طرح، نقش و اندازه

همانطور که گفته شد هر دو متریال مصنوعی هستند. بنابراین تنوع طرح و رنگ زیادی دارند. احتمالاً میتوان گفت سرامیک نوع مصنوعی سنگ و لمینت نوع مصنوعی پارکت می‌باشد. شاید در مسابقه تنوع سرامیک با اختلاف کمی برنده باشد. تنوع بسیار زیادی از سرامیک های طرح چوب یا همان طرح پارکت در بازار وجود دارد. بدین معنی که همه طرح هایی از لمینت که در بازار وجود دارد در سرامیک نیز وجود دارد. علاوه بر آن تنوع بسیاری در بافت، رنگ و نقش های دیگر وجود دارد. انواع مختلفی چون پولیش، نیمه پولیش، مات، براق و … در سرامیک وجود دارد.

از لحاظ سایز و اندازه نیز تقریباً همین حالت وجود دارد. لمینت ها در اکثر موارد ۱۲۰*۲۰ ، ۱۰۰*۲۰ یا شاید ۲۰۰*۳۰ سانتی متر باشند. ولی ابعاد سرامیک از ۳۰*۳۰ شروع می‌شود تا سرامیک های اسلب با ابعادی مانند ۳۰۰*۱۵۰ سانتی متر و یا حتی بزرگتر.

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که از لحاظ تنوع در طرح، نقش و اندازه سرامیک برنده میدان می‌باشد.

راحتی اجرا

شاید جواب این سوال را قبل از پرداختن به آن بدانید. بله اجرای لمینت بسیار آسان تر از سرامیک است. اما بگذارید چند دلیل برای این پاسخ بیان کنیم. همانطور که گفتیم اجرای سرامیک نیز چندان پیچیده و سخت نیست. ولی نصب آن برای کسی ساده است که تجربه کافی داشته و با نحوه نصب سرامیک آشناست. به هر حال نصب سرامیک نیاز به کارهایی چون بنایی و برش کاری دارد. برش سرامیک کاری سرامیک آسان نیست. اثاثیه منزل حتماً باید از محل خارج شوند.ولی اجرای لمینت بسیار ساده است. یک لایه فوم ابر مانند وجود دارد. کافیست آنها روی کف پهن شوند. ودر نهایت لمینت ها به صورت کلیکی کنار هم چفت میشوند. این کار نه کثیف کاری دارد و نه سر وصدا. به همین راحتی. البته لازم به ذکر است که درست نصب کردن لمینت بسیار مهم است. اگر لمینت را درست و اصولی نصب نکنید بعد از مدتی در هنگام راه رفتن صداهای ناهنجار تولید میکند.

در ویدئو زیر نحوه نصب لمینت و سرعت و راحتی اجرای آن را مشاهده کنید.


در ویدئو زیر مراحل و نحوه نصب سرامیک را ببینید. همانطور که در فیلم مشاهده میشود، مراحل نصب شامل بنایی، برش کاری و … است. (سرعت فیلم دو برابر شده است.). البته در شرایط خاص امکان نصب سرامیک روی کفپوش قبلی و با استفاده از چسب مخصوص وجود دارد. ولی به هر حال برای نصب سرامیک به نیروی باتجربه و متخصص نیاز است.


به همین دلایل سرعت اجرای لمینت از سرامیک بسیار بیشتر است. برای اجرای لمینت در یک اپارتمان ۱۰۰ متری کمتر از یک روز و یا حتی شاید یک نیم روز زمان نیاز است. ولی اگر بخواهیم همان اپارتمان ۱۰۰ متری را با سرامیک بپوشانیم حداقل به ۳ یا ۴ روز زمان نیاز است.

پس در راحتی اجرا و سرعت اجرا لمینت برنده میدان است.

تفاوت قیمت لمینت و سرامیک

فاکتور دیگر انتخاب قیمت این دو است. همانطور که گفتیم قیمت این دو به هم نزدیک است. در حال حاضر سرامیک بیشتر در ابعاد ۸۰*۸۰ سانتی متر انتخاب می‌شود. و جنس های خوب و مناسب آن از متر مربعی ۱۵۰ هزار تومان به بالا می‌باشد (زمستان ۹۹). همینطور لمینتی که کیفیت مناسبی داشته باشد و بتوان با خیال راحت و بدون نگرانی از بلند شدن از آن استفاده کرد دارای قیمتی بالاتر از ۱۵۰ هزار تومان است. البته در نظر داشته باشید که قیمت های بالاتری برای هر دو وجود دارد. حتی گاهی متر مربعی یک میلیون تومان.

البته لازم به ذکر است که ابعاد در نظر گرفته شده برای سرامیک ۸۰*۸۰ بود. ابعاد بزرگتر قیمت های بالاتری دارند. به طور کل میتوان گفت با اتوجه به ابعاد و هزینه های نصب قیمت تمام شده سرامیک بالاتر است. و در این فاکتور نیز لمینت برنده میدان است.

گرمی و نرمی

این مورد را هم میتوان از لحاظ فیزیکی بررسی کرد و هم از لحاظ بصری و حسی. منظور از فیزیکی این است که لمینت واقعاً نرم است. و اگر کودکی در هنگام بازی زمین بخورد، بر روی لمینت احتمال آسیب کمتر است تا سرامیک. همچنین از لحظ بصری نیز حس گرم تر و خانگی تری به فرد منتقل می‌کند. در تنیجه بسیاری افراد اعتقاد دارند که لمینت خانه را گرم تر می‌کند و ممکن است سرامیک کمی خانه را اداری و رسمی کند.

این مورد کاملاً سلیقه‌ای می‌باشد. ولی بهرحال از لحاظ گرم بودن و نرم بودن لمینت برنده است.

عایق گرما و سرما

لمینت عایق بهتری در برابر گرما و سرما است. بنابراین اگر در طبقه اول هستید و زیر آپارتمان شما، واحد مسکونی دیگری وجود ندارد، لمینت کاربردی تر بوده و تا حدی مانع انتقال سرمای بیرون به کف می‌شود. گرچه وظیفه اصلی فومی که برای لمینت وجود دارد گرفتن سر و صدای اضافی است ولی به هر حال نوعی ابر بوده که باعث ایجاد نوعی عایق حرارتی می‌شود.

با توجه به دو فاکتور آخر به طور کلی لمینت برای اتاق ها بویژه اتاق کودکان انتخاب بهتری است. البته همانطور که بیان شد انتخاب نهایی با توجه به سلیقه شما صورت می‌گیرد.

مقاومت

مقاومت و دوام را میتوان با توجه به عوامل مختلفی بررسی کرد. مقاومت در برابر ضربه و خط و خش و مقاومت در برابر رطوبت. مقاومت لمینت در برابر آب بسیار پایین است. اگر مقداری آب روی لمینت بریزد و به سرعت جمع‌آوری نشود و برای چند ساعت باقی بماند، احتمال تبله کردن بسیار زیاد است. بویژه اگر آب بر روی درزها و محل اتصالات ریخته باشد. در حالی که سرامیک بسیار چگالی بالایی دارد و مقاومت آن در برابر رطوبت حتی از سنگ هم بیشتر است. همینطور در برابر ضربه و خط و خش در مقایسه با لمینت بسیار مقاوم تر هستند. حتی بعضی از سرامیک ها اصطلاحاً فول بادی هستند. یعنی اگر یک لایه از روی آنها برداشته شود، همچنان همان رنگ را دارند. در حالی که لمینت در برابر خط و خش بسیار حساس و آسیب پذیر است. مقاومت پایین تر باعث شده انتخاب بسیاری از کارفرمایان سرامیک باشد.

لمینت و سرامیک مقاومت در برابر آب
لمینت مقاومت چندانی در برابر ریختن مایعات ندارد. ولی مقاومت سرامیک در صورت ریختن مایعات بسیار بالاست. البته احتمال لک شدگی وجود دارد ولی قابل شستشو است.

در این فاکتور مشاهده کردید که سرامیک با اختلاف زیاد برنده میدان است.

زیبایی

این مورد بسیار سلیقه‌ای بوده و نمیتوان دلایل قطعی برای زیباتر بود سرامیک یا لمینت بیان کرد. ولی به نظر اکثریت افراد سرامیک لوکس تر میباشد. به ویژه اگر تصمیم به نورپردازی داخلی دارید سرامیک باعث انعکاس نور شده و محیط را زیباتر می‌کند. به ویژه سرامیک های رنگ روشن.

زیبایی سرامیک
سرامیک های رنگ روشن با ایجاد انعکاس نور موجب بزرگتر جلوه داده شدن فضاهای کوچک می‌شوند.

قابلیت استفاده مجدد

شاید کمتر به این مورد توجه کرده باشیم. ولی لمینت یک مزیت جالب دارد. و آن این است که یکبار مصرف نیست. فرض کنید میخواهید خانه ای را اجاره کنید ولی واحد کف مناسبی ندارد. صاحبخانه نیز تمایلی به تعویض کف آپارتمان ندارد. اگر بخواهید خودتان خانه را سرامیک کنید اولاً باید رضایت مالک را جلب کنید و ثانیاً دیگر نمیتوانید آن را جدا کنید و سرامیک برای همیشه آنجا میماند. ولی اگر کف واحد را لمینت کنید براحتی میتوانید بعد از پایان قرارداد کف واحد را جمع‌آوری کرده و در جای دیگری پهن کنید. البته طبیعتاً کمی دور ریز خواهید داشت اما در عوض جنسی که خریداری کرده‌اید برای خودتان است. این مزیت مناسب است که کمتر به آن توجه میشود.

جمع‌آوری و اجرای دوباره لمینت
از مزایای جالب لمینت قابلیت جمع‌آوری و اجرای دوباره آن است. در این پروژه بازسازی آپارتمان واقع در تهران امیر آباد لمینت ها سالم و قابل استفاده بود. لذا آنها از کف پذیرایی جمع‌آوری شده و در اتاق خواب ها نصب شدند.

مطالبی کوتاه درباره سایر کفپوش های مجود در بازار

پارکت

پارکت یکی از زیباترین متریال هایی می‌باشد، که میتوان برای کف ساختمان مسکونی استفاده کرد. پارکت با لمینت تفاوت دارد. پارکت از جنس چوب طبیعی ساخته می‌شود. در عمل لمینت نوع مصنوعی پارکت است. قیمت پارکت بسیار گران است، از این رو در ایران رواج چندانی ندارد.

سنگ

سنگ احتمالاً لوکس ترین متریالی است که در پروژه های مسکونی ایران استفاده میشود. این نوع کفپوش از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. همچنین میتوان آن را در ابعاد گوناگون تهیه کرد. ولی دو نکته درباره سنگ قابل ذکر است. اول آنکه اجرای آن بویژه در پروژه های بازسازی آسان نیست. دوم آنکه قیمت سنگ بسیار گران است.

کفپوش

کفپوش نوع دیگری از متریال برای کف میباشد که تا حدی شبیه پارکت و لمینت است. کفپوش در انواع پلاستیکی و یا PVC موجود است. کفپوش چندان لوکس نبوده و محبوبیت زیادی ندارد.

ما مهمترین تفاوت لمینت و سرامیک را بیان کردیم. ولی در نهایت شما با توجه به سلیقه، شرایط خانه، هزینه، زمان و … متریال مورد نظر را انتخاب می‌کنید.

برآورد هزینه بازسازی خانه، اطلاعات تماس جهت مشاوره بازسازی ساختمان و جدول برندهای پرفروش در پروژه‌های بازسازی

تخمین هزینه بازسازی ساختمان

تخمین هزینه ساخت کابینت

تماس با کارشناسان سروچین

مهندس منصور سیف الهی طرقی ۰۹۱۲۲۰۹۱۹۴۰

مهندس حسن سیف الهی طرقی ۰۹۳۰۲۰۹۱۹۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *