طراحی مطب دندانپزشکی

اصول و نکات طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی داخلی مناسب در مطب دندانپزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد. بازسازی و طراحی کلینیک داندانپزشکی نیاز به توجه به دو جنبه تجاری و پزشکی دارد. ایجاد دکوراسیون صحیح سبب ایجاد آرامش بیشتر برای بیمار میگردد. قرار گرفتن بیمار در محیطی تمیز و با نور کافی حسی از آرامش و راحتی به او میدهد. در ادامه برخی نکات مهم در طراحی دکوراسیون کلینیک داندانپزشکی را همراه با نمونه کارهای مربوط ارائه میدهیم.

رنگ سفید علاوه بر ایجاد احساس تمیزی و بهداشت بیشتر، میتواند حسی از سفیدی دندان و بهداشت آن را بهمراه داشته باشد. اگر رنگ غالب فضا سفید باشد در ذهن بیمار دندانی سالم تداعی میشود. لذا اعتماد او به دندانپزشک و کادر درمان افزایش میابد. البته دیگر رنگ های روشن مانند آبی آسمانی، صورتی ملایم، سبز یا خاکستری با طیف روشن نیز مناسب است.

طراحی مطب دندانپزشکی
اتاق یونینت شماره یک و پذیرش
مکان: رشت، گلسار
زمان: ۱۳۹۹
مساحت: ۹۵ متر مربع
گروه معماری سروچین

اگر نیاز به بازسازی مطب دندانپزشکی دارید، احتمالاً میخواهید طراحی کلینیک به گونه ای صورت پذیرد که فضای بیشتری جهت ذخیره سازی در اختیار داشته باشید. میتوانید از انواع کابینت های جمه شو و چندکاره برای طراحی فضاهای کوچکتر استفاده کنید.

طراحی کلینیک دندانپزشکی
طراحی کلینیک دندانپزشکی
مکان: تهران، سعادت آباد
زمان: ۱۳۹۷
گروه معماری سروچین

یکی از بهترین انواع نورپردازی در مطب دندانپزشکی نور طبیعی است. اگر نور طبیعی مستقیماً وارد اتاق معاینه شود بسیار ایده آل و آرامش بخش است. برای لابی مطب انواع هالوژن ها سقفی و یا لامپ های آویز مناسب است. فراموش نکنید که نورپردازی صحیح مطب دندانپزشکی آرامش و انرژی مثبتی به همراه دارد. نور طبیعی برای طراحی هر فضای اداری یا تجاری مانند طراحی داخلی مغازه نیز بسیار مفید است.

طراحی اتاق معاینه و اتاق انتظار کلینیک دنداپزشکی دکتر پوریا گلشنی
مکان: تهران، خیابان بهشتی
زمان: ۱۴۰۰
گروه معماری سروچین

اگر مطب دندانپزشکی ویژه اطفال دارید به خوبی میدانید که برخورد با آنها کمی دشوار است بخصوص اگر صحبت از درد دندان باشد. تلاش کنید از وسایلی که کودکان به آن علاقه دارند در مطب استفاده کنید. برای آرامش بیشتر آنها نقداری ابزار سرگرمی به مطب خود اضافه کنید. تصاویر و برچسب های مخصوص کودکان یا انواع ابزار نمایشی برای این کار مناسب است.

طراحی کلینیک دندان پزشکی کودکان آقای دکتر اکبری
مکان: تهران، ولیعصر
زمان: ۱۳۹۹
گروه معماری سروچین

فهرستی تهیه کنید و در آن تجهیزاتی را که قابلیت استفاده مجدد دارند یادداشت کنید. بسیاری از تجهیزات با تغییرات کوچکی مجدداً قابل استفاده بوده و بکارگیری آنها موجب کاهش چشمگیر هزینه های بازسازی مطب میشود.

همچنین باید طراحی و چیدمان وسایل به گونه ای باشد که براحتی و در سریعترین زمان به آنها دسترسی داشته باشید. و همچنین تمامی موارد ایمنی و بهداشت رعایت شود.

مسلماً کسی دوست ندارد معطل شود. ولی اگر مطب شلوغ باشد چاره دیگری نیست. بهتر است در اتاق انتظار کمی وسایل سرگرم کننده مانند کتاب، مجله و … قرار دهید. البته امروزه وسایل سرگرمی بسیار مدرن تری نیز وجود دارد. پرت شما حواص بیمار از سر وصداها و یا بوهای مربوط به دندانپزشکی سبب کاهش استرس او میشود. همچنین در اتاق انتظار از صندلی های راحت استفاده کنید.

دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی خانم دکتر ذکایی
مکان: تهران، ولیعصر
زمان: ۱۴۰۰
گروه معماری سروچین

فارغ از اینکه طراحی کلینیک دندانپزشکی ویژه کودکان صورت میپذیرد یا بزرگسالان استفاده از انواع ابزار سرگرمی موجب رضایت افراد میگردد. استفاده از تلویزیون و یا انواع کنسول بازی بسیار سرگرم کننده است. سرگرمی به بخشی مهم در دندانپزشکی های مدرن تبدیل شده است. انواع کنسول بازی میتواند ذهن بیمار را از محیط کلینیک دور کرده و با شاد کردن محیط موجب کاهش استرس او گردد.

سرگرمی کلینیک دندانپزشکی

طراحی کلینیک دندان پزشکی خانم دکتر احسانه احمدی
مکان: ساری
زمان: ۱۴۰۰
گروه معماری سروچین

امروزه طراحی مطب داندانپزشکی به صورت پلان باز محبوب شده است. صندلی ها به جای اینکه در اتاق های جداگانه باشند در یک سالن باز چیده میشوند. یا با پارتیشن هایی که کوتاه بوده و تا سقف ادامه ندارند از هم جدا میشوند. این کار باعث استفاده بهتر از نور طبیعی نیز میشود و نور خورشید به صورت نسبتاً یکسان در فضای سالن درمان پخش میشود.

کلینیک دندانپزشکی پاوان
مکان: اصفهان، خیابان توحید
زمان: ۱۳۹۹
گروه معماری سروچین

طراحی داخلی مطب نباید به گونه ای باشد که افراد صاف بنشیند و مستقیم به جلو نگاه کنند. بهتر از انواع فضاهای دورهمی را فراهم کنید. تلویزیون چسبیده به دیوار و مبلمان راحت برای تماشای آن، ایجاد شومینه برای گرمی بخشیدن به فضا و چند صندلی کار آن، صندلی های شیک دور میز قهوه برای ایجاد رابطه صمیمی تر بین افراد و بسیاری ایده های دیگر را در طراحی اتاق انتظار در نظر بگیرید. شاید این جمله را شنیده باشید که “غذا را قلب است.” کمی بیسکوئیت تازه و یک دستگاه چایی ساز بیشتر از آنچا تصور میکنید موجب رضایت بیماران شما خواهد شد.

کلینیک دندان پزشکی دکتر توکلیان، ویژه اطفال
مکان: تهران
زمان: ۱۳۹۸
گروه معماری سروچین

حوزه پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است. تلاش کنید با توجه به بودجه خود از وسایل مدرن و امروزی استفاده کنید. اینگونه راحتر میتوانید حس اعتماد بیمار را جلب کنید. بیماری وقتی مشاهده کنند که شما از صندلی های جدید همراه با تکنولوژی روز استفاده میکنید به کارشما اعتماد بیشتری میکنند. تلاش کنید مطب دندانپپزشکی را به نحوی پویا و خاطره انگیز طراحی کنید.

استفاده از مواد طبیعی مانند چوب نیز حس آرامش مناسبی به مراه دارد. برای مثال میتوانید مبلمان خود را با کمک عناصر چوبی طراحی کنید.

از تمامی فضاهای موجود استفاده کنید ولی این نکته را مدنظر داشته باشید که هیچ قسمتی را بیش از حد شلوغ نکنید. جهت اجرای دکور دندانپزشکی میتوان از انواع متریال های ساخته شده توسط ورق خام MDF بهره برد. جهت آشنایی با آنها کابینت سازی در تهران را بخوانید.

گروه بازسازی ساختمان سروچین آماده همکاری با شما عزیزان جهت طراحی و اجرای کلینیک دندانپزشکی با نوین ترین اصول و استانداردهای جهانی است. در صورتی که تصمیم به طراحی دکور یا بازسازی کلینیک دندانپزشکی را دارید اکنون با تیم طراحی سروچین در تماس باشید.

تماس با کارشناسان سروچین
۰۹۱۲۲۰۹۱۹۴۰

برخی منابع:

decorilla

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *